44,2 proc. Polaków ocenia, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zdoła odłożyć pieniądze. To rekordowy wynik

Ankietowani oszczędzają głównie z myślą o wypoczynku i remontach mieszkań. Ale pamiętają również o tym, by zabezpieczyć środki finansowe „na czarną godzinę”.

 

To wnioski, które można wyciągnąć z najnowszej edycji cyklicznego badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, opracowywanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH).

W III kw. 2024 r. Polacy zostali zapytani m.in. o to, jak oceniają bieżący klimat do oszczędzania, a także, czy będą w stanie odłożyć jakiekolwiek pieniądze w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

 

Rekordowa prognoza oszczędności. Kto najlepiej ocenia swoje szanse na odłożenie pieniędzy?

Badanie pokazało, że 44,2 proc. respondentów ocenia, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy z dużym bądź bardzo dużym prawdopodobieństwem zdoła zaoszczędzić pieniądze. To najwyższy odczyt w historii cyklicznego badania ZPF i IRG SGH.

- Pomimo tego dość optymistycznego wyniku uwagę zwraca jednak to, że wciąż ponad połowa Polaków ocenia swoje szanse na odłożenie środków finansowych jako znikome bądź żadne - zaznacza Marcin Czugan, prezes ZPF.

 

ZPF - Oszczędności Polaków - badanie Q3 2024 - wykres

Z badania wynika, że najczęściej szans na zgromadzenie oszczędności upatrują osoby poniżej 49. roku życia. W grupie wiekowej 16-29 lat odsetek pozytywnych odpowiedzi sięgnął 57,4 proc., a wśród osób w wieku 30-49 lat: 50,5 proc. Tymczasem u osób w przedziale wiekowym 50-64 lata następuje wyraźny spadek do 26,5 proc., a w grupie 64+ to: 27,6 proc.

Jednocześnie 45,9 proc. respondentów oceniło, że obecny klimat do oszczędzania jest korzystny. Przed rokiem odsetek optymistów wyniósł 34,9 proc.

 

Cele oszczędzania. Jednym z głównych jest zabezpieczenie finansów na „czarną godzinę”

Osoby, które prognozują, że w ciągu 12 miesięcy będą w stanie odłożyć pieniądze, są również pytane o cele oszczędzania. Na pierwszym miejscu wskazują wypoczynek (38,3 proc.), a na drugim remonty (32,3 proc.). Na kolejnych są m.in. zakupy dóbr trwałych (22,6 proc.) i przyszła emerytura (15,5 proc.).

Ponad jedna piąta (22,6 proc.) respondentów zwraca jednak uwagę, że oszczędza pieniądze bez specjalnego przeznaczenia. - Można więc założyć, że wykazują się oni zapobiegliwością, by oszczędzać pieniądze „na czarną godzinę” - ocenia Marcin Czugan.

 

„Sytuacja na rynku consumer finance” - o badaniu

„Sytuacja na rynku consumer finance” to badanie realizowane od 2006 r. w odstępach kwartalnych przez ZPF oraz IRG SGH. Respondenci są pytani o szereg czynników, jak np. sytuacja finansowa, prognozy wydatków, oszczędności, ocena kondycji gospodarczej w Polsce.

Efektem badania jest Barometr Rynku Consumer Finance (BRCF), który pokazuje aktualne nastroje konsumentów, pozwalając przewidywać m.in. ich skłonność do zaciągania nowych zobowiązań. W III kw. 2024 r. wartość BRCF wyniosła 96,2 pkt. wobec 97 pkt. w tym samym okresie 2023 r.

***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (wcześniej Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce) powstał 27 października 1999 roku i obecnie skupia ponad 100 przedsiębiorstw z wielu sektorów polskiego rynku finansowego, w tym bankowości, zarządzania wierzytelnościami, pośredników finansowych, instytucji pożyczkowych, zarządzających informacją gospodarczą, odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym, fintech. Jest największą multisektorową organizacją podmiotów rynku finansowego w Polsce.

Od ponad 25 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży, występuje aktywnie jako partner społeczny w procesach legislacyjnych, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE. ZPF to członek dwóch organizacji samorządowych na szczeblu europejskim: EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations), zrzeszającej instytucje związane z rynkiem kredytu konsumenckiego w Europie oraz FENCA (Federation of European National Collection Associations), która reprezentuje interesy sektora zarządzania wierzytelnościami w Europie.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Jest też organizatorem kongresów, webinarów i innych inicjatyw dla branży finansowej.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk