Nadużycia w sektorze finansowym 2024. ZPF i EY Polska realizują kolejną edycję ważnego badania

Nowe metody wyłudzeń środków od klientów instytucji finansowych, sposoby walki z fraudami, koszty ponoszone z tego tytułu i efekty walki z oszustami - to zagadnienia, które są analizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz EY Polska.

 

Badanie „Nadużycia w sektorze finansowym” to projekt realizowany od 2009 r. przez ZPF oraz EY Polska. W jego ramach badacze zapraszają instytucje finansowe do wypełnienia kwestionariuszy na temat nadużyć i ryzyka fraudów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Uczestnikami badania są m.in. banki, instytucje pożyczkowe, firmy ubezpieczeniowe, leasingowe i faktoringowe. Raport z najnowszej edycji projektu zostanie opublikowany w październiku.

 

Cyberprzestępczość to coraz większe wyzwanie dla instytucji finansowych

- Raport o nadużyciach w sektorze finansowym daje każdemu uczestnikowi rynku ogromną wiedzę na temat zjawisk, które mogą stwarzać ryzyka dla instytucji finansowych. Badanie realizujemy od kilkunastu lat, a to pozwala na dokładniejszą analizę trendów i prognozowanie tego, na co należy się przygotować - podkreśla Marcin Czugan, prezes ZPF.

Jak wskazuje Mariusz Witalis, partner w EY Polska, jednym z wyraźnych trendów związanych z nadużyciami w instytucjach finansowych jest rosnąca rola nowoczesnych technologii, co sprawia, że z roku na rok coraz większym wyzwaniem staje się cyberprzestępczość.

- Z drugiej strony jednak rozwój technologii jest ogromną szansą dla instytucji finansowych na zwiększenie efektywności działań i przejście od bardziej tradycyjnych zabezpieczeń do zastosowania rozwiązań z obszaru cybersecurity - podkreśla Mariusz Witalis.

 

Badanie „Nadużycia w sektorze finansowym”. Wnioski z 2023 roku

Autorzy najnowszej edycji badania porównają m.in. skalę największych wyzwań w zakresie nadużyć z wynikami z 2023 r.

Wówczas okazało się, że aż dwie trzecie ankietowanych ekspertów z instytucji finansowych ocenia, iż największym wyzwaniem dla rynku jest brak świadomości klientów na temat zagrożeń, na które mogą się natknąć. A właśnie brak wiedzy o tym, jak chronić się przed atakami, zwiększa szanse cyberprzestępców na wyłudzenia, cyberataki i nieautoryzowane transakcje na rachunkach klientów.

Informacje na temat bieżącego badania oraz raport z badania zrealizowanego w 2023 r. są dostępne na stronie: https://zpf.pl/naduzycia-w-sektorze-finansowym/.

 

Raport ZPF i EY Polska. Prezentacja podczas XV Kongresu Antyfraudowego

Wyniki najnowszej edycji badania „Nadużycia w sektorze finansowym” zostaną zaprezentowane podczas XV Kongresu Antyfraudowego 23 października 2024 r. Organizatorem wydarzenia jest ZPF.

Więcej informacji na jego temat można znaleźć na stronie: https://zpf.pl/kongres-antyfraudowy/

***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. To m.in. banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Od ponad 20 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży. ZPF występuje aktywnie jako partner społeczny w polskich i unijnych procesach legislacyjnych. ZPF należy do Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Prezesem ZPF jest Marcin Czugan, radca prawny. W latach 2015-2017 przewodniczył Komitetowi Prawno-Politycznemu EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) w Brukseli, największej organizacji zrzeszającej kredytodawców kredytu konsumenckiego w Europie. Obecnie wchodzi również w skład jej zarządu.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk