Dlaczego Polacy nie płacą zobowiązań w terminie? Brak pieniędzy to niejedyny powód

47 proc. Polaków przynajmniej raz spóźniło się z terminową płatnością zobowiązania finansowego, a więc np. rachunków, czynszów czy rat - wynika z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF). Największy problem z terminowym regulowaniem zobowiązań mają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego.

 

W najnowszej edycji badania „Sytuacja na rynku consumer finance” - opracowywanego przez ZPF oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) - Polacy zostali zapytani o terminowość spłaty zobowiązań i powody ewentualnych opóźnień.

 

Prawie połowa Polaków spóźnia się z płatnościami. Dlaczego?

W badaniu ZPF i IRG SGH ponad połowa respondentów (53 proc.) przyznała, że nigdy nie zdarzyło się im spóźnić z terminową zapłatą zobowiązań. Z kolei 47 proc. badanych przynajmniej raz nie udało się uregulowanie płatności na czas.

Osoby, którym zdarzyło się spóźnić ze spłatą zobowiązania, najczęściej wskazują, że powodem takiej sytuacji jest brak środków na koncie w momencie wymaganej płatności (46,8 proc.). Drugą najczęściej wskazywaną przyczyną opóźnień jest zapominalstwo (41,7 proc.).

ZPF - Badanie zobowiązania - wykres

 

Jak zauważa dr Sławomir Dudek, ekonomista IRG SGH i współautor badania „Sytuacja na rynku consumer finance”, powody opóźnień zależą w dużej mierze od poziomu dochodów gospodarstw domowych.

Np. w przypadku gospodarstw o miesięcznych dochodach poniżej 1 tys. zł netto na osobę, 60 proc. jako przyczynę opóźnień wskazało brak środków. Ale już w przypadku gospodarstw domowych z miesięcznymi dochodami powyżej 4 tys. zł netto na osobę, dominującym powodem nieterminowych płatności jest zapominalstwo (49,6 proc.).

 

Terminowe płacenie zobowiązań. Podział na województwa

Badanie ZPF i IRG SGH pokazało również, że największy problem z terminowym regulowaniem zobowiązań mają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Tylko 30,3 proc. respondentów z tego regionu odpowiedziało, że nigdy nie zdarzyło im się opóźnienie w płatności. Dla porównania, w województwie lubuskim ten odsetek sięgnął 68 proc.

Szczegółowe dane prezentujemy na poniższej mapie.

ZPF - Badanie zobowiązania - mapa

 

Wśród ankietowanych, którym zdarzyły się opóźnienia w płatnościach, na brak środków najczęściej wskazywali mieszkańcy województw podlaskiego (76,9 proc.) i opolskiego (75 proc.). Najwyższy odsetek osób, które opóźnienia w płatnością tłumaczą zapomnieniem o terminach, odnotowano w województwach lubuskim i pomorskim (po 62,5 proc.).

***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. To m.in. banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Od ponad 20 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży. ZPF występuje aktywnie jako partner społeczny w polskich i unijnych procesach legislacyjnych. ZPF należy do Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Prezesem ZPF jest Marcin Czugan, radca prawny. W latach 2015-2017 przewodniczył Komitetowi Prawno-Politycznemu EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) w Brukseli, największej organizacji zrzeszającej kredytodawców kredytu konsumenckiego w Europie. Obecnie wchodzi również w skład jej zarządu.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk