Kongres Płatności i Otwartych Finansów już 14 marca. Jak nowe regulacje wpłyną na rynek i bezpieczeństwo klientów?

Unijna dyrektywa PSD3 i rozporządzenie PSR już wkrótce odmienią sektor usług płatniczych w Polsce. Ale nie tylko one stawiają przed branżą finansową szereg nowych wyzwań.

 

Właśnie o perspektywach rozwoju rynku usług płatniczych i zmianach, które będą miały wpływ na klientów, będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas I Kongresu Płatności i Otwartych Finansów. Organizatorem wydarzenia jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

- Najbliższe kwartały przyniosą szereg istotnych zmian regulacyjnych w dynamicznie rozwijającym się sektorze płatności. Chodzi w nich m.in. o zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów, ale także stworzenie lepszego środowiska legislacyjnego dla niebankowych dostawców usług płatniczych - mówi Marcin Czugan, Prezes ZPF. - Kongres stwarza przestrzeń do dyskusji na temat perspektyw, ale także wyzwań, przed którymi stoi rynek usług płatniczych - dodaje.

 

Dyrektywa PSD3 i rozporządzenie PSR. Czego mogą oczekiwać klienci?

Uczestnicy debat będą rozmawiać m.in. o unijnej dyrektywie PSD3 i rozporządzeniu PSR, które najpewniej już w 2026 r. zostaną wdrożone w Polsce. Zgodnie z założeniami klienci instytucji finansowych mają być lepiej chronieni, bo np. będą mogli oczekiwać od nich weryfikowania numerów kont i danych odbiorców przelewów.

- Obecnie orzecznictwo sądów jest takie, że bank nie ma obowiązku sprawdzania poprawności danych, które wpisuje klient zlecający przelew - zauważa radca prawny Maciej Raczyński, Partner w kancelarii Raczyński Skalski & Partners.

Ale to nie jedyna ciekawa zmiana, którą przyniosą ze sobą nowe regulacje. Więcej na ten temat można przeczytać w wywiadzie opublikowanym na stronie ZPF:

> Dyrektywa PSD3 i rozporządzenie PSR. Co się zmieni na rynku usług płatniczych?

 

DORA i nowe technologie w sektorze płatności

Eksperci i ekspertki podczas dyskusji poświęcą również uwagę unijnemu rozporządzeniu DORA, które w założeniu ma pomóc rynkowi finansowemu przede wszystkim w walce z cyberprzestępcami.

- DORA zakłada, że instytucje finansowe w całej Europie będą dzielić się informacjami o cyberzagrożeniach, raportując zaistniałe incydenty i analizy na ich temat. Ma to pomóc w lepszym zarządzaniu cyberbezpieczeństwem w podmiotach rynku finansowego - mówi Marcin Czugan. Jego komentarz na ten temat można przeczytać na stronie ZPF:

> Rozporządzenie DORA coraz bliżej. Co oznacza dla rynku finansowego w Polsce?

***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. To m.in. banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Od ponad 20 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży. ZPF występuje aktywnie jako partner społeczny w polskich i unijnych procesach legislacyjnych. ZPF należy do Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Prezesem ZPF jest Marcin Czugan, radca prawny. W latach 2015-2017 przewodniczył Komitetowi Prawno-Politycznemu EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) w Brukseli, największej organizacji zrzeszającej kredytodawców kredytu konsumenckiego w Europie. Obecnie wchodzi również w skład jej zarządu.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk