Płatności odroczone w Polsce. Dyskusja podczas Kongresu Sektora Pożyczkowego o tym, czy konsumentom grozi przekredytowanie

Wejście w życie tzw. ustawy antylichwiarskiej spowodowało, że firmy oferujące popularną usługę „kup teraz, zapłać później” (BNPL) zaostrzą ocenę zdolności kredytowej klientów. O konsekwencjach m.in. tego zjawiska będą rozmawiać eksperci podczas Kongresu Sektora Pożyczkowego w dniach 29-30 marca. Organizatorem wydarzenia jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF).

Bezpieczeństwo zakupów, możliwość odesłania towaru bez konieczności późniejszego oczekiwania na zwrot pieniędzy, wreszcie bezodsetkowe odroczenie zapłaty na okres nawet kilkudziesięciu dni - to zalety, które zachęcają klientów sklepów online do skorzystania z płatności BNPL (buy now, pay later).

- Sektor płatności odroczonych rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie.  Szacujemy, że już około trzy czwarte sklepów internetowych proponuje klientom tę metodę finansowania zakupów - mówi Rafał Tomkowicz, dyrektor ds. rozwoju ZPF. - Klienci powinni jednak pamiętać, że skorzystanie z BNPL powoduje, że po ich stronie powstaje zobowiązanie, które należy spłacić.

 

Płatności odroczone a nadmierne zadłużenie. Czy to poważny problem?

Pętla zadłużenia i przekredytowanie - to pojęcia, które pojawiają się w dyskusjach o ryzykach związanych z BNPL. Czy słusznie?

To jedno z najważniejszych pytań, na które postarają się odpowiedzieć eksperci podczas Kongresu Sektora Pożyczkowego. Jego uczestnicy poznają najnowszy raport Biura Informacji Kredytowej
o płatnościach odroczonych w Polsce na tle reszty Europy.

Z kolei Radosław Nawrocki, prezes działającej na rynku BNPL spółki PayPo opowie m.in. o tym, czy ryzyko nadmiernego zadłużenia polskich konsumentów korzystających z metody „kup teraz, zapłać później” jest porównywalne z zachodnimi rynkami, na których usługa funkcjonuje dłużej.

- Firmy z sektora BNPL operujące na Zachodzie, zwykle umożliwiają konsumentowi podpięcie do swojego konta karty kredytowej. To tworzy ryzyko finansowania jednego kredytu drugim i w efekcie - wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Tymczasem w PayPo nie pozwalamy spłacać powstałego zadłużenia limitami kredytowymi oraz nie udzielamy kredytów konsolidacyjnych lub refinansujących - wskazuje Radosław Nawrocki. - To tylko jeden z przykładów rynkowych różnic, które mają znaczenie dla ochrony klientów przez pokusą nadmiernego zadłużenia.

- Podczas dyskusji o BNPL będziemy również rozmawiać o wpływie tzw. ustawy antylichwiarskiej na ocenę zdolności kredytowej, a także o roli instytucji finansowych w edukowaniu klientów na temat zasad działania tej metody finansowania zakupów. To ważne zagadnienia, bo rynek płatności odroczonych będzie rósł wraz z rozwojem całego sektora e-commerce. Dotyczy to zwłaszcza towarów najpopularniejszych wśród klientów sklepów internetowych, w przypadku których należy liczyć się
z częstszymi zwrotami. To chociażby odzież czy elektronika - zauważa Rafał Tomkowicz.

 

Dyskusja o rozwoju i wyzwaniach dla BNPL w Polsce. Zaproszenie dla mediów

Najnowsze dane na temat sektora BNPL w Polsce będą zaprezentowane podczas drugiego dnia Kongresu Sektora Pożyczkowego (w czwartek 30 marca). Po prezentacji została zaplanowana dyskusja o najważniejszych wyzwaniach dla firm działających na tym rynku.

Kongres Sektora Pożyczkowego to największe, cykliczne spotkanie przedstawicieli firm pożyczkowych, działających na rynku pozabankowym w Polsce. Rozpocznie się w środę 29 marcao godzinie 16.30 w Radisson Collection Hotel przy ulicy Grzybowskiej 24 w Warszawie.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Kongresu na stronie:
https://zpf.pl/conference/kongres-sektora-pozyczkowego/

Przedstawicieli mediów zainteresowanych udziałem w Kongresie Sektora Pożyczkowego prosimy o przesłanie zgłoszenia w celu uzyskania akredytacji.

Zgłoszenia (imię i nazwisko, nazwa redakcji, numer kontaktowy) prosimy przesyłać na adres media[at]zpf.pl

Więcej informacji można uzyskać pod numerem: +48 510 003 197.

Zapraszamy!

***

Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce to organizacja pracodawców w branży finansowej. W skład ZPF wchodzi obecnie blisko 100 podmiotów reprezentujących najważniejsze sektory rynku. To m.in. banki, ubezpieczyciele, instytucje pożyczkowe, biura informacji gospodarczej, pośrednicy finansowi, podmioty zarządzające wierzytelnościami, organizatorzy crowdfundingu udziałowego.

Od ponad 20 lat ZPF działa na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce i podnoszenia standardów etycznych w branży. ZPF występuje aktywnie jako partner społeczny w polskich i unijnych procesach legislacyjnych. ZPF należy do Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej, a także reprezentuje polskie instytucje finansowe w UE.

ZPF ma w swoim dorobku badawczym kilkaset raportów branżowych. Organizuje kongresy, szkolenia i wiele innych projektów dla przedstawicieli branży finansowej.

Prezesem ZPF jest Marcin Czugan, radca prawny. W latach 2015-2017 przewodniczył Komitetowi Prawno-Politycznemu EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations) w Brukseli, największej organizacji zrzeszającej kredytodawców kredytu konsumenckiego w Europie. Obecnie wchodzi również w skład jej zarządu.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk