Czy skala zjawiska wyłudzeń i nadużyć w sektorze finansowym rośnie?

W 2017 roku ataki hakerskie dotknęły połowy polskich instytucji finansowych, przynosząc wielomilionowe straty. Nieustannie rośnie także liczba fałszerstw, kradzieży tożsamości oraz wyłudzeń kredytowych. Skalę wyłudzeń i nadużyć, zidentyfikowanych w poszczególnych latach, pomaga określić coroczne, prowadzone od 2009 roku, badanie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i EY „Nadużycia w sektorze finansowym”. Trwa właśnie kolejna edycja tego wyjątkowego projektu badawczego.

Badanie „Nadużycia w sektorze finansowym” to pierwsze badanie z zakresu wyłudzeń, które obejmuje niemal cały rynek finansowy. Jego celem jest zobrazowanie zjawiska nadużyć występujących w instytucjach działających w różnych sektorach rynku usług finansowych w Polsce. Adresatami zaproszenia do wypełnienia ankiety są eksperci, którzy na co dzień zajmują się przeciwdziałaniem nadużyciom, posiadający wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Instytucje, które odpowiadają założeniom co do zakresu podmiotowego badania, to banki, firmy leasingowe, instytucje pożyczkowe, firmy pośrednictwa kredytowego, zakłady ubezpieczeń, firmy telekomunikacyjne, a także centra usług wspólnych dedykowane branży finansowej.

 Przeciwdziałanie nadużyciom w sektorze finansowym to ciągły wyścig z oszustami, którzy w błyskawicznym tempie opanowują nowe techniki i metody popełniania przestępstw. Instytucje starają się być zawsze o krok przed nimi. Szukając najlepszych metod przeciwdziałania nadużyciom, balansują pomiędzy skutecznością a ekonomią. EY, wraz z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych, po raz kolejny podjął się próby zbadania jak instytucje radzą sobie w tym wyścigu – mówi Mariusz Witalis, Partner EY.

Raport, który powstaje w oparciu o wyniki badania, przedstawia obserwacje i wnioski wspólne dla instytucji finansowych, które biorą udział w badaniu. Tym samym stanowi niezwykle ważny element w zakresie ochrony profesjonalnych uczestników rynku finansowego i wspierania ich stabilnego rozwoju.

– Dla praktyków gospodarczych rynku finansowego niezmiernie ważnym jest, by posiadać wciąż aktualną wiedzę na temat skali oraz dostępnych możliwości i narzędzi do walki z wyłudzeniami. Na tak określone wyzwanie, musimy, także wspólnie, poszukiwać efektywnej odpowiedzi, korzystając z dynamicznego rozwoju nowych technologii w branży i stale doskonaląc swoje systemy do wykrywania oszustw pod kątem nowych metod i technik w obszarze wyłudzeń. Opracowanie, które powstaje w wyniku realizacji naszego wspólnego projektu badawczego, jest od wielu już lat źródłem praktycznych wskazówek, które pomagają w walce z tym zjawiskiem – wyjaśnia Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.

Raport z badania każdego roku jest prezentowany podczas Kongresu Antyfraudowego, organizowanego przez KPF. W tym roku wydarzenie to odbędzie się 24 października w Warszawie.

Jak wskazuje ostatni raport z badania, nadużycia najczęściej dotyczą podstawowej działalności. Nie dziwi fakt, że banki najczęściej spotykają się z nadużyciami związanymi z wyłudzeniami kredytów, firmy leasingowe z przywłaszczeniem przedmiotu leasingu, a firmy pożyczkowe z wyłudzeniami pożyczek. Spośród badanych instytucji największy problem z cyberprzestępczością mają banki. Ubiegłoroczne badanie pokazało również, że pomimo różnic występujących pomiędzy badanymi instytucjami, wyzwania, z jakimi się mierzą oraz główne trendy, są aktualne dla wszystkich instytucji finansowych. Należą do nich: zauważalne nasilenie zjawiska cyberprzestępczości, dalsza specjalizacja funkcji antyfraud oraz stabilizacja w obszarze nakładów na walkę z nadużyciami.

Pełny raport z poprzedniego badania można pobrać TUTAJ.

Firmy zainteresowane udziałem w badaniu nadużyć – edycja 2018 proszone są o kontakt: fraudy@kpf.pl.

***

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców powstała 27 października 1999 roku i obecnie skupia ponad sto kluczowych przedsiębiorstw z wielu sektorów polskiego rynku finansowego, w tym bankowości, zarządzania wierzytelnościami, doradców i pośredników finansowych, instytucji pożyczkowych, platform crowdundingowych, zarządzających informacją gospodarczą i kredytową, odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym oraz ubezpieczeń. KPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Członek prestiżowej organizacji samorządowej europejskiego przemysłu kredytowego EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations), zrzeszającej siedemnaście krajowych organizacji, reprezentujących ponad 1200 instytucji finansowych. KPF ma w swoim dorobku badawczym już kilkaset raportów, koncentrując się merytorycznie na obszarze kredytu.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk