Zakończenie postępowania Komisji Etyki KPF w sprawie GetBack S.A.

W dniu 17 maja 2018 r. Zarząd Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych powziął informację, przekazaną przez działającą przy KPF Komisję Etyki, o nałożeniu na Członka KPF - firmę GetBack S.A. kary zawieszenia prawa do używania logo KPF oraz jakichkolwiek informacji odnoszących się do członkostwa w tej organizacji w materiałach promocyjnych czy informacyjnych spółki na okres sześciu miesięcy, a także o wystąpieniu do Walnego Zebrania Członków KPF z wnioskiem o wykluczenie GetBack S.A. z grona Członków KPF. Komisja Etyki podjęła też decyzję o upowszechnieniu w mediach pełnej treści sentencji orzeczenia oraz ustaleń końcowych z uzasadnienia orzeczenia.

Podstawą decyzji Komisji Etyki, działającej zgodnie z Regulaminem Pracy Komisji Etyki KPF, było stwierdzenie przez Komisję naruszenia przez firmę GetBack S.A. następujących regulacji Zasad Dobrych Praktyk (ZDP), obowiązujących Członków KPF:

  1. §2 ust. 2 ZDP, przez brak współpracy z organem KPF, jakim jest Komisja Etyki, polegający na świadomej i uporczywej odmowie spełnienia żądania udostępnienia dokumentacji w sprawie;
  2. §7 pkt 12 ZDP, przez brak starannego i rzetelnego rozpatrzenia reklamacji;
  3. §48 ZDP, przez prowadzenie działań windykacyjnych i komunikowanie się z dłużnikiem w sposób, który nie zapewnia poszanowania słusznych praw dłużnika, polegający na utrudnianiu podniesienia przed sądem zarzutu przedawnienia;
  4. §51 ZDP, przez wykonanie połączenia telefonicznego z dłużnikiem przed godz. 6:00;
  5. §53 ZDP, przez prowadzenie rozmów telefonicznych w sposób nieuprzejmy i niekulturalny;
  6. §56 ZDP, przez prowadzenie rozmów telefonicznych z dłużnikiem z częstotliwością dla niego uciążliwą i noszącą znamiona szykany;
  7. §65 ZDP, przez niepoinformowanie o możliwości wniesienia reklamacji, w trakcie pierwszego kontaktu z dłużnikiem;
  8. §67 ust. 1 ZDP, przez brak wyjaśnienia z wierzycielem lub zbywcą wierzytelności wszelkich podnoszonych przez dłużnika zarzutów;
  9. §68 ZDP, przez nierozpatrzenie w wymaganym terminie reklamacji wniesionej przez dłużnika;
  10. §75 pkt 2 ZDP, przez używanie niegrzecznego tonu rozmów;
  11. §75 pkt 3 ZDP, przez używanie środków mających na celu zastraszanie dłużnika;
  12. §75 pkt 4 ZDP, przez ujawnienie informacji o zadłużeniu nieuprawnionej osobie trzeciej;
  13. §75 pkt 6 ZDP, przez przedstawianie nieprawdziwych danych dotyczących długu, w szczególności określających charakter, wielkość i status prawny długu.

Poza wymienionymi powyżej sankcjami, nałożonymi na firmę GetBack S.A., Komisja Etyki zobowiązała ponadto spółkę do usunięcia przyczyn stwierdzonych naruszeń ZDP oraz przedstawienia Komisji Etyki informacji o podjętych działaniach w terminie 30 dni od daty otrzymania orzeczenia.

Orzeczenie Komisji Etyki, obligujące Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych do opublikowania komunikatu prasowego informującego o sankcjach nałożonych na GetBack S.A. wskutek naruszenia przez spółkę Zasad Dobrych Praktyk, zostało przesłane firmie GetBack S.A. pismem z dnia 12 marca 2018 r. Zgodnie z Regulaminem Pracy Komisji Etyki KPF, firma GetBack S.A. skorzystała z możliwości złożenia wniosku do Komisji Etyki o ponowne rozpatrzenie sprawy. Uchwałą z dnia 16 maja 2018 r. Komisja Etyki podtrzymała orzeczenie z dnia 12 marca 2018 r. w całości. Treść orzeczenia i uzasadnienia, w zakresie ustalonym przez Komisję Etyki, znaleźć można TUTAJ.

***

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związek Pracodawców powstała 27 października 1999 roku i obecnie skupia ponad sto kluczowych przedsiębiorstw z wielu sektorów polskiego rynku finansowego, w tym bankowości, zarządzania wierzytelnościami, doradców i pośredników finansowych, instytucji pożyczkowych, platform crowdundingowych, zarządzających informacją gospodarczą i kredytową, odwróconej hipoteki w modelu sprzedażowym oraz ubezpieczeń. KPF to Członek Rady Rozwoju Rynku Finansowego, powołanej do życia przez Ministra Finansów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Członek prestiżowej organizacji samorządowej europejskiego przemysłu kredytowego EUROFINAS (European Federation of Finance House Associations), zrzeszającej siedemnaście krajowych organizacji, reprezentujących ponad 1200 instytucji finansowych. KPF ma w swoim dorobku badawczym już kilkaset raportów, koncentrując się merytorycznie na obszarze kredytu.

  • ZPF
  • media@zpf.pl
  • +48 58 302 92 05
  • Związek Przedsiębiorstw Finansowych
  • Długie Pobrzeże 30
  • 80-888 Gdańsk