Rynek zarządzania wierzytelnościami wzmacnia koniunkturę w polskiej gospodarce
Dobre dane, jakie docierają z polskiej gospodarki na temat jej wzrostu, koniunktury i PKB, są pozytywnie skorelowane z danymi z rynku wierzytelnościami. Wzrost obrotów handlowych, sprzedaży oraz produkcji generuje również – w sposób naturalny – wzrosty w obszarze zarzadzania wierzytelnościami. Odzyskane przez przedsiębiorców wierzytelności wzmacniają zaś ich pozycję finansową i pozwalają wykorzystać dobrą koniunkturę w gospodarce.
Wartość nominalna wierzytelności, obsługiwanych przez firmy biorące udział w realizowanym przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych badaniu, wyniosła na koniec I kwartału 2017 roku 100,5 mld PLN i wzrosła o 3% w odniesieniu do stanu na koniec 2016 roku. Utrzymuje się zatem tendencja wzrostowa wartości portfeli wierzytelności, będących w zarządzaniu przez Członków KPF – liderów tego sektora. W ujęciu bezwzględnym wartość obsługiwanych wierzytelności wzrosła w porównaniu do wcześniejszego kwartału o 2,9 mld PLN.
Źródło: KPF.
– Dojrzałość polskiego rynku zarządzania wierzytelnościami oraz jego wysoka kultura korporacyjna zostały zbudowane na zasadach dobrych praktyk, dając obserwowanemu wzrostowi tego rynku trwałe i solidne podstawy – ocenił Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.
Najwyższą wartość nominalną obsługiwanych wierzytelności obserwujemy w kategorii wierzytelności obsługiwanych na rzecz tzw. własnych funduszy sekurytyzacyjnych (w grupie firm zarządzających wierzytelnościami), która wyniosła ponad 68 mld PLN. Druga w kolejności to wartość nominalna wierzytelności obsługiwanych na rzecz pozostałych funduszy sekurytyzacyjnych (w grupach firm innych wierzycieli wtórnych). Wartość wierzytelności obsługiwanych na rzecz banków to 7,91 mld PLN, obsługiwanych w imieniu własnym – 6,45 mld PLN, a pozostałych – łącznie niewiele ponad 2,5 mld PLN.
Źródło: KPF.
Systematyczny wzrost wartości wierzytelności w portfelach wierzycieli wtórnych, jaki ujawnia i prezentuje najnowsza edycja raportu KPF, to ważny sygnał dla całej polskiej gospodarki o utrzymującej się dobrej perspektywie jej rozwoju. Dobrze zorganizowany rynek zarządzania wierzytelnościami pozwala bowiem przedsiębiorcom na poprawę wskaźników płynności, zysków czy inwestycji.
– Rosnący systematycznie wolumen portfeli wierzytelności, sprzedawanych przez praktycznie wszystkie sektory polskiej gospodarki, sygnalizuje, że przedsiębiorcy koncentrują się na realizacji podstawowych celów rozwoju swojego biznesu, uwalniając zasoby, jakie musieliby angażować w samodzielne odzyskiwanie wierzytelności. W ten sposób, dzięki dobrze zorganizowanemu rynkowi obrotu wierzytelnościami, zyskuje polska gospodarka, stając się też odporniejsza na ewentualne pogorszenie koniunktury – wyjaśnia Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.
***
- ZPF
- media@zpf.pl
- +48 58 302 92 05
- Związek Przedsiębiorstw Finansowych
- Długie Pobrzeże 30
- 80-888 Gdańsk