Samochód na kredyt, a nie z zaoszczędzonych środków
W ostatnim badaniu koniunktury na rynku consumer finance, przeprowadzonym przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, odnotowano poprawę sytuacji w obszarze popytu na dobra trwałe i wzrost skłonności do finansowania ich zakupów ze środków obcych. Motorem tego wzrostu był rosnący w ostatnich miesiącach popyt na kredyt samochodowy. Wzrost wartości aut, cieszących się zainteresowaniem kredytobiorców, może zaś świadczyć o rosnącej zdolności kredytowej polskich gospodarstw domowych.
W bieżącym okresie na pytanie o prawdopodobieństwo zakupu samochodu w kolejnych 12 miesiącach respondenci odpowiadali podobnie jak przed trzema miesiącami. Odsetek gospodarstw domowych, które deklarują, że dokonają zakupu z bardzo dużym bądź dość dużym prawdopodobieństwem wynosi obecnie 5,5%. To przekłada się na potencjalne zainteresowanie zakupem auta na kredyt grupy około 700 tysięcy gospodarstw domowych.
Auto? Tak! I to na kredyt
Pozytywny sygnał dla rynku płynie jednak z większej niż w ostatnich kwartałach gotowości do finansowania zakupu auta środkami z kredytu lub pożyczki. W obecnym kwartale w grupie gospodarstw domowych planujących zakup samochodu udział tych, którzy planują sięgnięcie po kredyt celem sfinansowania tego wydatku, wzrósł względem poprzedniego kwartału i wynosi obecnie 47,5%, czyli o 10% więcej niż średnia historyczna, wynosząca 43%. Z grona gospodarstw w ogóle rozważających nabycie auta, 36,2% deklaruje dokonanie zakupu przynajmniej w części przy pomocy kredytu, a 11,3% – w całości.
– W poprzednich trzech kwartałach udział respondentów sygnalizujących możliwość skorzystania w tym celu z zewnętrznego finansowania był zdecydowanie niższy, szczególnie w kwietniu 2016, kiedy to oscylował wokół 25% – stwierdza Agnieszka Kozioł, Menedżer ds. Projektów i Analiz KPF. – Obserwowany obecnie wzrost może być efektem programu 500+, który podniósł zdolność kredytową gospodarstw domowych, sprawiając, że poszukują one teraz możliwości kredytowania zakupu samochodu o wyższej wartości.
Aby jednak mówić o powrocie do wyższej skłonności do sięgania po kredyt samochodowy w perspektywie długoterminowej musielibyśmy zaobserwować podobne wskazania konsumentów w kolejnych edycjach badania koniunktury na rynku consumer finance KPF – IRG SGH.
Oszczędzamy, ale nie na samochód
W bieżącym kwartale znaczenie oszczędności w celu dokonania poważniejszego zakupu, takiego jak samochód, utrzymuje się na niskim poziomie. Odsetek gospodarstw domowych deklarujących ten cel przy oszczędzaniu spadł i wyniósł 5,9%.
– Obserwowana tendencja może świadczyć o tym, że gospodarstwa domowe nie chcą odkładać zakupu samochodu w czasie i oszczędzać na ten cel, a wolą sfinansować go od razu, nawet zaciągając zobowiązanie. Odsetek gospodarstw domowych, które deklarują finansowanie zakupu samochodu, jako cel zaciągnięcia kredytu, wzrósł i wynosi obecnie 8%, co może oznaczać ponad milion gospodarstw domowych, które są klientami na tym rynku kredytowym – dodaje Agnieszka Kozioł.
Potwierdzeniem wyników badań i ogólnej poprawy koniunktury w tym sektorze są zjawiska obserwowane przez wiodących graczy działających w tej branży.
– Stabilny trend wzrostowy w zakresie kredytowania samochodów obserwujemy już od końca 2015 roku. Naszym zdaniem na efekt rosnącej zdolności kredytowej gospodarstw domowych nakłada się również konieczność wymiany zakupionego wcześniej samochodu. Najwyższy poziom sprzedaży kredytów samochodowych miał miejsce w latach 2008-2009, więc kupiony wówczas najczęściej kilkuletni samochód ma obecnie już kilkanaście lat – twierdzi Radosław Jodzis, Dyrektor Banco Cofidis S.A. Oddział w Polsce.
***
- ZPF
- media@zpf.pl
- +48 58 302 92 05
- Związek Przedsiębiorstw Finansowych
- Długie Pobrzeże 30
- 80-888 Gdańsk